Андріанова

Тетяна

Illustration
Illustration

CEO Octava Capital

Про український бізнес, соціальну відповідальність та успіх

«Хочеш бути лідером і досягнути успіху – бери на себе відповідальність за рішення будь-якої складності»

illustration
illustration

У цьому інтерв’ю Тетяна Андріанова ділиться особистими та професійними правилами, які допомагають їй бути сильною, рішучою і успішною в різних сферах життя.

«Сильні, Рішучі, Успішні» – спецпроєкт від OBOZ.UA, у межах якого ми будемо знайомити вас із українками, які розвивають український бізнес і надихають діяти.
Першою героїнею спецпроєкту стала Тетяна Андріанова, юристка у сферах корпоративного управління, злиттів і поглинань, управління та реструктуризації портфелів активів, експертка із корпоративної безпеки. СЕО компанії Octava Capital, керуючий партнер Nota Group, член правління Асоціаціїпрофесіоналів корпоративної безпеки України, координатор Women in Security при ASIS Ukraine.

Пані Тетяно, ви в українському бізнесі – понад 20 років. Свій шлях розпочинали з посади юристки, а нині керуєте двома компаніями – Nota Group та Octava Capital. Які правила допомогли вам побудувати успішну кар’єру?

Перше правило – визначити свої цінності, які в кожної людини різні, і на їхній основі сформувати чіткі цілі. Цілі обов’язково мають бути узгоджені з цінностями, бо інакше це не спрацює. Свої цінності я визначала на декількох сеансах із персональним коучем. Адже за життя ми виконуємо різні ролі, наприклад, я – мати, жінка, керівник, юрист, подруга тощо. Тому цілі треба сформувати у всіх сферах нашого життя, а реалізувати їх збалансовано. Не має виникати ситуація, коли я реалізую свої цілі лише як керівник, а як мати ніяк не реалізуюся. 
Друге правило – don't give up. Я люблю наводити приклад, що життя – це ніби їзда на велосипеді. Ти рухаєшся вперед тільки тоді, коли крутиш педалі. Але якщо зупиняєшся перед кожною найменшою перепоною, то падаєш.
Третє правило – розвиток non-stop. Сучасний світ швидко змінюється: виникають нові тренди, підходи до ведення бізнесу, тому важливо постійно розвиватися, отримувати кваліфікацію в нових сферах, які можуть допомогти в бізнесі. Зараз я проходжу програму Innovation for Growth в Мадридській бізнес-школі, черпаю багато корисної інформації, яку одразу імплементую в життя, у свої бізнес-процеси. І вже бачу круті результати. 
Четверте правило – експериментувати. Ми дуже боїмося піти в невідоме й отримати негативний результат. Але за моїми спостереженнями, саме шляхом проходження через певний ризик і експерименти й відбувається розвиток. І п’яте правило: хочеш бути лідером і досягнути успіху – бери на себе відповідальність за рішення будь-якої складності – щодо людей, бізнес-процесів, програм, проєктів. На етапі запуску або на етапі ухвалення рішення ми не розуміємо, яким буде результат. Я зустрічала класних менеджерів із hard і soft skills, які боялися ухвалювати рішення, боялися брати на себе відповідальність, і це зупиняло їхній подальший розвиток. Бо що таке відповідальність? Це готовність відповідати за свої дії, бути готовим приймати як позитивний, так і негативний результат.    

"Ми дуже боїмося піти в невідоме й отримати негативний результат. Але за моїми спостереженнями, саме шляхом проходження через певний ризик і експерименти й відбувається розвиток."

Керувати великими компаніями – це управляти ризиками, ухвалювати складні рішення, відчувати тренди і настрої людей, які працюють у вашому підпорядкуванні. Які правила дозволяють вам залишатися сильною і рішучою бізнес-леді, особливо під час великої війни, коли рівень напруги й відповідальності постійно зростає?

Я у бізнесі – із 2001 року. За цей час ми пережили багато криз, Помаранчеву революцію, Революцію Гідності, пандемію, вторгнення росії в Україну. Зараз проживаємо повномасштабну війну. І мені здається, ми, українці, сформували певний імунітет до будь-яких змін. Але якщо говорити про бізнес-процеси, то бути сильною і рішучою керівницею мені допомагає гнучкість до змін, але з фокусом на головне.
У фокусі наших компаній завжди – люди. Як топменеджер я інвестую в людей, відстоюю людиноцентричність, бо зараз це найголовніше. 

Минулого року Gradus Research провели дослідження і з’ясували, що українські жінки мають високий рівень стресу (39%), проблеми з фізичним здоров’ям (37%), вигорання (23%), погіршення психічного здоров’я (20%). І лише 1% отримує належну підтримку психічного здоров’я від свого роботодавця. Як ви підтримуєте і мотивуєте жінок, які працюють разом із вами?

У бізнесі немає поділу на жінок та чоловіків, у бізнесі є люди, особистості. Всі програми, які реалізуються на підтримку наших працівників, не мають гендерного поділу. Здається, що чоловіки менш емоційні, але вони всередині переживають все те саме, що й жінки. За нашими спостереженнями, може, навіть і більше. Від початку повномасштабного вторгнення ми запровадили багато програм, які націлені на психологічну підтримку, фізичну безпеку. Свого часу проводили навчання з евакуації, впливу хімічної і біологічної зброї. У часи блекаутів забезпечували всіх співробітників гарячими обідами, закупили для них та членів їхніх сімей ліжка, щоб вони мали змогу ночувати в офісі. Придбали генератори, сформували запаси їжі, але, мені здається, це те, що мав зробити кожен роботодавець.
Також на постійній основі в нас реалізуються програми психологічної допомоги. По-перше, працює гаряча лінія із професійними психологами, на яку може абсолютно анонімно зателефонувати кожен співробітник і отримати необхідну допомогу. По-друге, людям важливо відчувати, що ми – команда. Хтось працює в офісі, хтось – із дому. Хтось перебуває в Україні, хтось – за кордоном.                   
Тому з перших днів повномасштабної війни ми тримаємо постійний зв’язок різними формами та засобами, піклуємось одне про одного, проводимо тімбілдінги тощо. Для мене важливо, щоб люди постійно відчували турботу й із боку компанії. Тому є багато програм з реалізації цього напряму. Наприклад, нутриціолог розповідає нам, як правильно побудувати раціон, як впоратись із безсонням, які харчові добавки можна вживати, а які категорично заборонено. Як підтримувати себе в добрій фізичній формі. На регулярній основі ми надаємо нашим співробітникам можливість проходити check-up організму, мотивуючи їх піклуватися про себе та своє здоров’я. Закуповуємо і роздаємо вітаміни, особливо в холодні пори року, для підтримки імунітету. 

Що таке відповідальність? Це готовність відповідати за свої дії, бути готовим приймати як позитивний, так і негативний результат.     

Illustration

Якою бачите роль сучасної жінки в Україні?

Зараз, коли триває мобілізація чоловіків на фронт, на жінок покладається значно більша відповідальність, ніж до війни. Жінка – це берегиня, яка відповідальна за своїх дітей, за свою родину. І хоч ким би я була – лідеркою, керівницею, юристкою з багатьма проєктами, але моя перша роль – берегині своєї родини. З урахуванням того, що чоловік із перших днів повномасштабної війни перебуває на фронті, я, як багато жінок в Україні, відповідальна за добробут своєї сім’ї. Це по-перше. По-друге, сьогодні ми всі повинні бути соціально активними й інвестувати в соціальне життя, в наше майбутнє та майбутнє наших дітей. І це не завжди означає матеріальні внески у благодійні фонди. Наприклад, моя колега на волонтерських засадах проводить вебінари для тих, хто переходить із російської мови на українську. Вона ділиться своїм досвідом, знаннями, лайфхаками. Це її вклад у соціальне життя українців, у збереження української мови та культури. 
І, звісно, потрібно пам’ятати, що ми – економічний тил, тому особлива відповідальність нині покладається на жінок-лідерок, які ведуть за собою команди, збільшують доходи, з яких у державний бюджет сплачуються податки. А, власне, без податків не може існувати держава. На мою думку, в сучасної жінки багато ролей, які вона має виконувати, не забуваючи про баланс і відновлення ресурсу.

Cьогодні ми всі повинні бути соціально активними й інвестувати в соціальне життя, в наше майбутнє та майбутнє наших дітей.

Восени 2023 року Octava Capital запустили дуже натхненний проєкт Voice оf Life. Чому для вас він важливий?

Ми запустили багато соціальних, крутих і важливих проєктів. Post War Greening – проєкт з озеленення територій, які постраждали внаслідок російської агресії. Проєкт «Поверни своє», в межах якого громадянам, чиє майно було зруйновано, надається правова допомога. Волонтерський рух «Адвокати ЗСУ», де ми безкоштовно консультуємо військових та членів їхніх сімей. PRO RECOVERY, що має на меті допомогти професійно відновитися фахівцям, які через особисті чи зовнішні обставини були змушені зробити тривалу паузу в роботі. І мій улюблений проєкт – Voice оf Life, який ми запустили, щоб евакуювати з гарячих точок та деокупованих територій піаніно «Україна». Потім ми їх реставруємо і розміщуємо в громадських місцях. Виробництва цього піаніно вже не існує, але інструмент дуже крутий, після реставрації та налаштування звучить неймовірно гарно. Наш амбасадор Pianoбой вже мав змогу це перевірити. Проєкт Voice оf Life – наш внесок у збереження і розвиток української культури. І мені хочеться, щоб врятовані нами піаніно звучали багато років в Україні і поза її межами. 

Яке найскладніше рішення вам доводилося ухвалювати на посаді генеральної директорки?

Найскладніші рішення, які мені доводилося ухвалювати за всі ці роки, – про людей. Ми проводимо на роботі багато часу – більше, ніж удома. Тому в нас формуються дружні стосунки, які виходять за межі виключно бізнесових. І коли певна функція втрачає свою актуальність, а за цією функцією стоїть людина і команда, мені важко прощатися. Для мене це найважче управлінське рішення. 

Скільки у вашому підпорядкуванні людей?

У Nota Group – орієнтовно 80 осіб. А якщо брати увесь наш холдинг Octava Capital, до якого входить кілька бізнесів, – близько 800.

Бути сильною і рішучою керівницею мені допомагає гнучкість до змін, але з фокусом на головне.Як топменеджер я інвестую в людей, відстоюю людиноцентричність, бо зараз це найголовніше. 

Illustration

Ви зауважили, що бізнес тримається на людях. Інколи з різних причин вони припускаються помилок. Як ви ставитеся до помилок своїх підлеглих і до власних?

Хто не помиляється, той нічого не робить. Якщо помилки припускається співробітник, для мене важливо, як він ставиться до неї, як оцінює дії інших, що робить далі. Я обожнюю, коли люди приходять і чесно розповідають про свої невдалі кроки, бо це відверта розмова про щирість та відкритість. У бізнесі помилки можуть призвести до матеріальних втрат, але найважливішим є саме ставлення людини до ситуації, готовність брати на себе відповідальність. Якщо говорити про мої помилки, то я завжди роблю висновки для того, щоб у майбутньому їх не повторювати. Неуспішний кейс – це цінний урок. 

За час роботи в українському бізнесі ви багато навчалися і навчали. Що вважаєте своїм найважливішим бізнес-відкриттям?

Головне відкриття, яке є зробила за 23 роки в бізнесі, – один у полі не воїн. Саме через формування довіри всередині, зі своїми партнерами, колегами, клієнтами можна розв’язувати проблеми будь-якої складності, реалізувати проєкти, зростати.

Головне відкриття, яке є зробила за 23 роки в бізнесі, – один у полі не воїн.

З яких компонентів складається формула успіху Тетяни Андріанової?

Також важливо регулярно робити pit stop, щоб переосмислювати зроблене та перезавантажитися. Зараз ми біжимо вперед на великих швидкостях і працюємо в режимі нон-стоп, але це призводить до фізичного виснаження та емоційного вигорання. Тому треба час від часу примушувати себе зупинятися, щоб рік за роком йти далі.  

Щоб бути успішним, потрібно робити все, що підтримує вас у ресурсі. Якщо ти як лідер не в ресурсі, за тобою не підуть. А підуть до лідера конкурентної компанії, який може надихнути і змотивувати. Мене в ресурсному стані тримає музика і спорт. Коли опускаються руки, відчуваю незадовільний емоційний стан, стаю на бігову доріжку, біжу 5-10 кілометрів і повертаюся до роботи. 

Illustration

журналістка Тетяна Крисюк
дизайнер, верстальник Євгенія Колонович

Над проєктом працювали: