Путінцева

Тетяна

«Навички, які має розвивати в собі кожен сучасний лідер, – це емпатія, а також уміння підтримати й надихнути»

Голова Правління COMINBANK 

Illustration

У цьому інтерв’ю пані Тетяна ділиться особистими та професійними правилами, які допомагають їй бути сильною, рішучою та успішною в різних сферах життя.

«Сильні. Рішучі. Успішні» – спецпроєкт від OBOZ.UA, в межах якого ми будемо знайомити вас із українками, які розвивають український бізнес і надихають діяти. Наступною героїнею спецпроєкту стала Тетяна Путінцева, Голова Правління COMINBANK.

illustration
illustration

Я і моя сім’я із 2014 року проживаємо так звану турбулентність. Насправді початок війни став для мене одним із найважчих періодів у житті. Я щиро люблю Донеччину і досі дуже сильно сумую за батьківщиною. Залишити рідний дім було дуже непросто.
Та, на жаль, тодішня ситуація не залишила нам вибору. Адже я хотіла жити тільки там, де є український прапор, українська мова, де ти можеш відчувати себе справді вільною людиною. 
Особисто мене війна вже тоді зробила свідомою і безкомпромісною щодо ворога. 
Підтримка родини, друзів та колег, улюблена професія – те, що мені надавало сил на той час і надає сил рухатися далі зараз. Але в серці, звичайно, я маю величезну тугу за рідним краєм. І щиро хочу повернутися в український Донецьк, вірю, що колись зможу це зробити.
Навичка починати спочатку набувається через втрати і біль, але в сучасному світі і в тій реальності, в якій ми живемо, вона безцінна. І сьогодні, коли разом із благодійним фондом ONUKY наш банк допомагає родинам внутрішньо переміщених осіб, особливо коли йдеться про сім’ї з дітками, я розумію, наскільки це важливо, з власного досвіду.

Пані Тетяно, у 2014 році в Україні розпочалася війна. Разом із родиною ви залишили рідний Донецьк. Що давало вам сили рухатися вперед і починати все спочатку?

Навичка починати спочатку набувається через втрати і біль, але в сучасному світі і в тій реальності, в якій ми живемо, вона безцінна. 

Коли я прийшла у COMINBANK, страху не відчувала. Бо страх паралізує і позбавляє сил рухатися далі. Радше буде сказати, що йшлося про професійний виклик, який тоді був найбільшим у моєму житті. У 2018 році я не знала і не розуміла, з якими загрозами доведеться зустрітися всій нашій команді, починаючи з пандемії коронавірусу, продовжуючи повномасштабним російським вторгненням. Ніхто до цього не був повністю готовим. Але кожного дня ти йдеш вперед і здобуваєш результат, який надає сили рухатися до нових здобутків. 

Нещодавно я переглядала свою трудову книжку і зрозуміла, що працюю в банківській сфері із 1998 року. Тобто майже 30 років. Якщо робота улюблена, час летить непомітно. 

Ви працюєте в банківській сфері понад 20 років. У 2018 році очолили банк із 25-річною історією. Чи не було вам страшно брати на себе досить велику відповідальність, стикатися з новими викликами?

Illustration

Лідерство – це завжди про пасіонарність та проактивність. На мою думку, роль лідера подібна до диригента в оркестрі, коли ти маєш уважно чути кожну партію, керувати ансамблем так, щоб досягти гармонійної симфонії. І для того, щоб бути диригентом, недостатньо мати лише знання, навички і тримати в руках диригентську паличку. Так само, щоб бути справжнім лідером, недостатньо просто обіймати керівну посаду і називатися головою правління. Потрібно щоденно власним прикладом і власною працею робити так, щоб лідером тебе вважав колектив. 
Лідерство – це, звісно, про вміння брати на себе відповідальність. Хоч які б дискусії точилися всередині команди, ми завжди виходимо з неї з єдиною позицією, за яку я, як керівник, несу повну відповідальність. 
Сьогодні, коли ми щодня маємо справу з новими викликами і стресами, увага керівників логічно навертається на теми емоційного лідерства, емоційного інтелекту. Емпатія, вміння підтримати людей, надихнути та зарядити позитивом – це ті навички, які має розвивати в собі кожен сучасний лідер. 
Безумовно, це навчання кожного дня. І, маючи багаторічний досвід на керівних посадах, я все одно вчусь. Вчусь у людей, якими керую. Вчусь у колег, які обіймають керівні посади, бо лідерство – це історія не про те, що в якийсь момент ти зупиняєшся, бо чогось досягнув. Це історія про постійне, безперервне навчання, про lifelong learning.

Які професійні та особисті правила допомагають вам бути справедливою і рішучою лідеркою водночас?

Пан Стефан – мажоритарний акціонер нашого банку. Для мене дуже важливо, що це інвестор із величезним досвідом ведення банківської діяльності, роботи на строкових та інвестиційних ринках. Тому я надзвичайно ціную його поради щодо стратегічного розвитку нашого банку. Мені, звичайно, дуже приємно, що Стефан періодично приїжджає в Україну й безперервно підтримує зв’язок із COMINBANK. 
Дуже важливим для команди був візит акціонера в грудні 2021 року, буквально за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення. У найважчі часи, лютий-березень 2022-го року, ми були на зв’язку зі Стефаном майже щодня, він щиро нас підтримував. Я особисто і весь наш колектив вдячні Стефану Полу Пінтеру за його солідарність з українським народом. У ці складні часи він завжди знаходить слушні слова. 
Окремо хочу додати про благодійність, яка у Великій Британії має багатовікову історію. І сьогодні це дійсно має прямий вплив на нашу модель корпоративної соціальної відповідальності. Акціонер завжди в курсі того, кому і як ми допомагаємо. Як піклуємося про працівників банку, клієнтів. 
Нещодавно захисники, які проходять лікування у шпиталі, якому ми щомісячно допомагаємо, передали Стефану прапор України з підписами і словами вдячності. У своєму офісі в Британії він розмістив його на почесному місці. І дуже пишається цим дарунком, показує партнерам як приклад реальної допомоги нашій країні. 
А в грудні минулого року, коли COMINBANK відзначав своє 30-річчя, Стефан особисто прибув у Київ на урочисту подію. Це було відкриття циклу благодійних екскурсій для дітей ВПО в Музеї «Становлення української нації». 

Акціонером COMINBANK є Стефан Пол Пінтер. Як вам працюється із британцем?

Колись я прочитала цитату американського філософа Джорджа Сантаяна: «Хто не знає своєї історії, той приречений на її повторення». І особливо на повторення тяжких і похмурих сторінок. Чим краще ми усвідомлюємо, хто ми, через що пройшли, тим сильнішими стаємо. Тому знати свою реальну історію – принципово для протидії агресії і для нашої Перемоги. Ясність щодо культури, фольклору, епосу нашого народу – це усвідомлення того, чим ми сенсово відрізняємося. І водночас відповідь на питання: як не повторювати страшних помилок минулого. 
Зараз ми бачимо, що наша історія дуже спотворена пропагандою, тому доносити правдиву історію до дітей – дуже важлива місія.
Я сподіваюся, що просвітницька ініціатива COMINBANKy дозволить у цікавий спосіб донести до молодого покоління правду і цінності, які зберігатимуться і ширитимуться далі. 

До 30-річчя банку ви ініціювали історико-просвітницьку місію. Її мета – відкривати дітям історію України та ознайомлювати з її видатними постатями. У лютому до дня народження української поетеси та громадської діячки Лесі Українки COMINBANK спільно з Музеєм «Становлення української нації» приготував екскурсії та подарунки для дітей ВПО, якими опікується благодійний фонд ONUKY. Яку місію в неї закладаєте?

Чим краще ми усвідомлюємо, хто ми, через що пройшли, тим сильнішими стаємо. Тому знати свою реальну історію – принципово для протидії агресії і для нашої Перемоги. Ясність щодо культури, фольклору, епосу нашого народу – це усвідомлення того, чим ми сенсово відрізняємося. І водночас відповідь на питання: як не повторювати страшних помилок минулого.

Зразковим прикладом управління великими колективами для мене завжди була прем’єр-міністерка Ізраїлю Ґолда Меїр, яка народилася в Києві. Мене приваблює її холодний розум, розсудливі рішення та абсолютний пріоритет інтересів своєї держави. Таким і має бути справжній сучасний керівник. До речі, два роки тому я навчалася в Школі міністрів і готувала велику цікаву доповідь про цю видатну діячку. 

Мені дуже подобається Леся Українка. Нещодавно з молодшим сином ми почали читати її твори, він відкрив для себе багато цікавих поетичних тез. 
Також мені імпонує Ольга Кобилянська. Вона була не тільки видатною письменницею, але й однією з перших активісток, які присвятили своє життя захисту прав українських жінок. 

Хто з видатних українських жінок імпонує вам як лідерка?

Illustration

Кожен із цих принципів один одного доповнює. Не можна демонструвати любов до України, але вести бізнес неетично. Так само не можна бути щирим та людяним, але не турбуватись про своїх співробітників. 
Ці сім принципів, по суті, і є тим самим колом добра, або, як ми його назвали, DOBROKOLO, квінтесенцією нашої ініціативи. Ми намагаємося, щоб вони проявлялися в кожній нашій дії, починаючи від організації історико-просвітницької місії до допомоги шпиталю. Ми примножуємо добрі справи і робимо їх видимими для інших людей, щоб наша ініціатива зростала та охоплювала дедалі більшу кількість прихильників доброї волі.
DOBROKOLO – це назва концепції нашої корпоративної соціальної відповідальності. І сьогодні це потужний імпульс допомоги співвітчизникам за кількома напрямами – допомога ЗСУ, шпиталю, співпраця з благодійними фондами, підтримка родин внутрішньо переміщених осіб, гуманітарні пакунки для літніх людей, просвітницькі заходи для дітей. Команда банку бере участь у спортивних заходах із доброчинним складником, як-от Київський марафон Незламності. І окремий важливий напрям – це корпоративне волонтерство, до якого наші співробітники, попри власну втому на тлі довготривалої війни, з великим ентузіазмом долучаються.
Я думаю, що нас чекає ще багато справ і планів, тому попереду – наша перемога. І я вдячна стейкхолдерам, які сьогодні роблять свій внесок у DOBROKOLO.

Восени 2022 року COMINBANK презентував проєкт DOBROKOLO, в основу якого лягли сім принципів: щирість, людяність, публічність, любов до України, суспільна актуальність, етичне ведення бізнесу і турбота про співробітників. Як ви реалізуєте ці принципи і чому саме вони стали складниками DOBROKOLO?

Не можна демонструвати любов до України, але вести бізнес неетично. Так само не можна бути щирим та людяним, але не турбуватись про своїх співробітників. 

2022 рік був дуже складним, багато співробітників виїхали за кордон. Але ми «завдяки» ковіду були готові до дистанційної роботи. І тому перехід на роботу в режимі онлайн був швидким, безболісним і без втрат. А найголовніше – без порушення нашої платіжної дисципліни. 
Ми пройшли складний етап реінтеграції, і я можу виділити кілька компонентів успіху, завдяки яким ми не втратили команду, а навпаки, розширили. Перший – планування. Наш банк має дуже продуману загальну стратегію завдяки тому, що долучається до стратегічного планування наш акціонер Стефан Пол Пінтер. А також маємо стратегію розвитку окремих бізнесових напрямів. Банк – це не тільки про кредитування і залучення депозитів. Є й інші напрями бізнесу, які потрібно підтримувати і розвивати. Загальна довгострокова стратегія розділяється на окремі кроки зі своїми виконавцями і дедлайнами. І таким чином кожен елемент виконання стратегії нам вдається чітко контролювати.
Другий компонент – адаптивність. Ми живемо в ситуації повномасштабної війни, тому повинні мати швидкі механізми для адаптації нашої стратегії до мінливих геополітичних та макроекономічних умов. І саме тому банк застосовує ризикоорієнтований підхід до своєї операційної діяльності, що забезпечує стабільність банківської установи загалом.
Важливим фактором успіху є забезпечення координації всіх підрозділів банку та гарної психологічної атмосфери в команді. Тому однією з моїх ініціатив стало створення корпоративного видання Комінленд, яке виходить регулярно і дозволяє ділитися нашими здобутками та виконує дуже потужну функцію взаємопідтримки. 
І, звісно, для розвитку та масштабування під час війни потрібно мати сміливість і віру в Україну, в нашу Перемогу. Ми почали відкривати нові відділення вже навесні 2022 року, адже маємо тверде переконання, що країна вистоїть і буде розвиватися. Це переконання за останні два роки лише зміцнилося, мотивуючи нас ще більше розвивати банківський бізнес та збільшувати кількість робочих місць. І ця тенденція залишається незмінною.

Під час повномасштабної війни важливу роль стали відігравати саме внутрішньокорпоративні комунікації. У цей нелегкий для країни період вам вдалося не тільки зберегти команду, а й істотно її посилити. У 2022 році штат банку збільшився на 19%, у 2023 – на 22%. Завдяки чому вдалося отримати такий результат?

Наприклад, минулого місяця ми відкрили ще одне універсальне відділення в Полтаві. Так, є певні труднощі роботи відділень у таких містах, як Харків, Миколаїв, Запоріжжя. На жаль, ці міста зараз найбільше страждають від бомбардувань агресора. І декілька разів ми ремонтували наші відділення. Але водночас ми отримуємо величезну подяку від місцевого населення. Коли Харків було знеструмлено після чергової атаки, ми, маючи генератори, надавали не тільки банківські послуги. А й давали харків’янам можливість підзарядити ґаджети, випити гарячого чаю, поспілкуватися у спокійній атмосфері.

Для розвитку та масштабування під час війни потрібно мати сміливість і віру в Україну, в нашу Перемогу. Ми почали відкривати нові відділення вже навесні 2022 року, адже маємо тверде переконання, що країна вистоїть і буде розвиватися. Це переконання за останні два роки лише зміцнилося, мотивуючи нас ще більше розвивати банківський бізнес та збільшувати кількість робочих місць. І ця тенденція залишається незмінною.

Я для себе обираю спорт. Кожного ранку роблю певний обсяг фізичних вправ, які мені допомагають зранку відновитися і зарядитися енергією на весь день. Також я заохочую до спорту і свою команду. Другий рік поспіль COMINBANK бере участь у Київському марафоні Незламності. Він збирає тисячі українців, серед яких є і наші бігуни. Бігти разом зі своєю командою дуже круто, бо ти відчуваєш емоційну, енергетичну підтримку колег. 
Спорт, біг допомагають долати стрес, покращують настрій, продуктивність. Науково доведено, що фізична активність робить нас щасливішими. Тому я не відмовляю собі у щасті і раджу всім починати день зі спорту.

Ваша робота потребує постійної включеності, зосередженості, рішучості у словах і діях. Як ви перезавантажуєтеся і відновлюєтеся?

Зараз, окрім традиційного life-work-balance, всім нам варто віднаходити ще й life-war-balance.
Сім’я – це моя найбільша підтримка і опора у важкі часи. Я щиро вдячна своєму чоловікові та дітям, які мене завжди підтримують і надають сил перезавантажитися і рухатися далі. 
У моїх дітей досить велика різниця у віці. Старший вже працює, тож я ділюся з ним професійними правилами, яким чином йому потрібно рухатися в тому чи іншому напрямі. Він молода, але дуже професійна і амбітна людина. А молодшому цьогоріч виповниться 10 років. Спілкуючись із ним, я поринаю у світ дитинства. 
На роботі я керівниця і лідерка, а вдома – мама і дружина. І я намагаюся оту незначну кількість часу провести з дітьми якісно. Бо покликання кожної жінки – це передусім бути матір’ю. На вихідних стараюся потішити рідних власноруч приготованими смаколиками. Підтримка домашнього вогнища, коли вдома пахне смачною їжею і випічкою, – це для мене дуже важливо.

Ви не лише лідерка і керівниця банку, але й мама. Розкажіть, чи вдається проводити час із синами і наскільки це для вас важливо?

Я намагаюся щовечора чи на вихідних читати літературу, особливо про українську історію. Великі події завжди породжують великих письменників. Чи був би Ремарк або Гашек тими великими письменниками, якими вони стали, якби не було Першої світової війни? Світ так влаштований, що найбільше зло не здатне здолати творчість. Всупереч своїй волі зло лише підсилює справжнє мистецтво. І зараз саме той час, коли українці починають остаточно розуміти своє походження, призначення в житті. І це породжує рефлексію, яку ми можемо знайти у книжках уже відомих і молодих українських авторів. 
Війна стимулювала запит на правдиву українську історію. Минулого року я прочитала книгу Сергія Плохія «Брама Європи». Ми дарували її нашим клієнтам на честь 30-річчя COMINBANKy. Бо після прочитання цієї книги я відчула: хочу, щоб про неї дізналося якомога більше людей. 
Ми вже говорили про заходи до дня народження Лесі Українки, так от там ми дарували дітям книгу Наталки Малетич «Леся. Мандрівний клубочок». Сміливо можу рекомендувати цю чудово написану і оформлену біографію і дорослим читачам також.

Зараз в Україні відбувається книжковий бум. У столиці щомісяця відкриваються атмосферні різнопланові книгарні, з’являються нові письменники та письменниці. З чим ви пов’язуєте цю ситуацію і чи вистачає вам часу на читання?

Illustration

Які книги ви порадите нашим читачам і чому?

З яких компонентів складається формула успіху Тетяни Путінцевої?

Остання книга, яку я прочитала і яка мене вразила, – це «Століття Якова» Володимира Лиса. Це надзвичайно масштабний епос про довгі сто років нашої історії, її циклічність, про боротьбу нашого народу за свободу. Попри те, що це художня книга, я щиро раджу її прочитати всім, хто цікавиться історією України.

Цих компонентів три – людяність, вимогливість до себе та свого оточення і націленість на результат. 

дизайнер, верстальник Євгенія Колонович

журналістка Тетяна Крисюк

Над проектом працювали: